Matbaa Nedir? Matbaa Tarihi

Matbaa, metin ve görüntülerin hareketli türden kağıt veya diğer ortamlara mürekkep aracılığıyla aktarıldığı makine. Hareketli tip ve kağıt Çin’de icat edildi ve hareketli tipten basılan malum en eski kitap 14. Yüzyılda Kore’de oluşturuldu. Baskı ilk olarak 15. Yüzyılda Avrupa’da faal oldu.

matbaa nedir

Metal presler 18. Yüzyılın sonlarında ortaya çıkmaya başlamış, bu sıralarda silindirin avantajları ilk defa algılanmış ve buğu gücünün uygulanması düşünülmüştür. 19. Yüzyılın ortalarında, New York’tan Richard M. Hoe, dört baskı silindirinin kağıdına art arda basılan tipi taşıyan büyük bir merkezi silindirin, 2.000 devirde saatte 8.000 yaprak ürettiği, güçle çalışan bir silindir presini mükemmelleştirdi. Döner pres, yüksek hızlı gazete alanına hakim oldu, ancak tipi tutmak için düz bir yatağa ve kağıdı tutmak için pistonlu bir merdaneye yada bir silindire haiz olan düz yataklı baskı, iş baskısı için kullanılmaya devam etti.

Metal Pres Matbaa Makinası

Yüzyılın sonlarına ait mühim bir yenilik, baskı (battaniye) silindirinin sürekli olarak bir yönde çalmış olduğu ve kağıdın bir baskı silindiri tarafından etkilendiği ofset baskı makinesiydi. Ofset baskı, bilhassa renkli baskı için değerlidir, çünkü bir ofset baskı makinesi tek seferde birden fazla renk basabilir. Kitaplar, gazeteler, dergiler, iş formları ve direkt posta için kullanılan ofset litografi, mürekkep püskürtmeli, lazer ve diğer baskı yöntemleriyle zorlanmasına rağmen 21. Yüzyılın başlangıcında en yaygın kullanılan baskı yöntemi olmaya devam etti. .

1900 ve 1950’ler arasındaki baskı teknolojisi tasarımındaki ilerlemeler, elektrik gücünün tanıtılmasının yanı sıra, işlemin hızını artırmak için tasarlanmış oldukça sayıda nispeten minik mekanik modifikasyonlardan oluşuyordu. Bu değişimler arasında daha iyi kağıt besleme, plaka ve kağıtta iyileştirmeler, otomatik kağıt makaraları ve renk kaydının fotoelektrik kontrolü vardı. 1950’lerde bilgisayarların tanıtılması, baskı sürecinde giderek daha çok adımın yerini dijital verilerin almasıyla baskı kompozisyonunda devrim yarattı. 20. Yüzyılın sonucunda, yeni bir elektronik baskı yöntemi olan istek üstüne baskı ofset baskı ile rekabet etmeye başladı, sadece yayıncılar, gazeteler ve ötekiler çevrimiçi ortama döndükçe gelişmiş ülkelerde – ve genel hatlarıyla baskı – artan baskı dibine girdi. Daha önce kağıda yazdırdıklarını dağıtma anlama gelir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*